Geotúrák a Balaton körül

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park nagy hangsúlyt fektet a természet védelmére, a tájegység szépségeinek bemutatására, a turizmusra. Hogy az idelátogatóknak minél értékesebb és izgalmasabb élményben lehessen részük, az év minden szakában vezetett geotúrákkal népszerűsítik a Balaton környékét.

A Bakony-Balaton térségét 12 régióra osztva, képzett túravezetők és szervezett utak segítségével barangolhatunk és fedezhetjük fel azt a sok szépséget, ami sokszor rejtve marad az idelátogatók előtt. A geopark.hu oldalán lehet tájékozódni a vezetett geotúrákról, amelyeken rengeteg földtani, biológiai, néprajzi, régészeti ismerettel lehetünk gazdagabbak, és persze egy hatalmasat kirándulhatunk. Balatongyörök polgármestere, Biró Róbert és párja, Villányi Éva is elvégezték nemrég a túravezető tanfolyamot, így szűkebb hazájukban már ők is szerveznek túrát az érdeklődőknek. „Szeretünk túrázni és régóta figyeltük a Nemzeti Park meghirdetett geotúra vezető tanfolyamait. Nagyon hamar betelik egy ilyen meghirdetett képzés, így igazán örültünk, amikor egy évvel ezelőtt bekerültünk a csapatba. A Tapolcai-medence tanúhegyei régiót választottuk, de már korábban, a Covid idején is egyre többet túráztunk, a nyakunkba vettük a Keszthelyi-hegységet, és annyiszor bejártunk egy-egy részét, hogy ma már térkép nélkül is eltalálunk mindenhová a környéken. A képzés persze nagyon sok plusz ismeretet adott, és magabiztosságot a tekintetben, hogy 25-30 fővel is nekivágjunk a túraútvonalaknak. A geotúra olyan vezetett túra, ahol biztonságosan végig tudunk menni olyan helyeken is, amelyek esetleg nincsenek feltüntetve a turista térképeken, mégsem tévedünk el, és a túra során sokat mesélünk a látott geológiai és természeti jelenségekről, a hegyek képződéséről, víznyelőkről, barlangokról, vulkánokról és ezek helyi kulturális vonatkozásairól. Kevesen tudják, hogy a Keszthelyi-hegységben több kisebb-nagyobb barlang is található. Györökön például a Szobakű-barlang, ami csupán néhány négyzetméter, mégis az idősek elmondásai szerint ide bújtak a háborúk idején a faluból a fiatal lányok. De a környéken ismertek az izgalmas nevű Vadlány-lik barlangok is…”
Biró Róberték vezetett túráira a balatongyöröki művelődési ház facebook oldalán lehet jelentkezni, és az idősebbek se féljenek nekivágni egy-egy csoportos sétának. A legutóbbi, Márványkőfejtő-hegyre vezető túrán több 65 fölötti kiránduló vette jól az akadályt. „A túravezető minden esetben felméri a csapat képességeit, és ahhoz mérten diktálja a tempót – folytatja Biró Róbert. – Az érdeklődök jelentkezéskor elolvashatják az összes fontos tudnivalót, így például a megteendő út hosszát, a terep nehézségeit, a magasságbeli különbségeket, és így tovább. Nem teljesítménytúrákon hajszoljuk végig az embereket, az a cél, hogy maradandó, kellemes élmény legyen ez mindenki számára.” Róbert és párja egyik kedvenc környékbeli célpontja a Vállus melletti Szent Miklós forrás és a pálos kolostorrom, amelyhez egykor kis halastó is tartozott, és amiből a böjt idején a halat fogták a szerzetesek. De éppen most nyomozzák a Márványkőfejtő-hegy történetét a levéltárban, így legközelebb talán már új ismeretekkel felvértezve vezetik az odavezető túrát.

süti beállítások módosítása