Beválogatták a top 50 legbefolyásosabb turisztikai szakember, ezen belül pedig a top 10 polgármester közé. Városát a balatoni turizmus egyik fellegvárának nevezik, amit a közel 350 ezres regisztrált vendégéjszakák száma is bizonyít. A Balaton Sound elindításakor életveszélyesen is megfenyegették, de egy 2021-es lakossági felmérésből kiderült, hogy ma már a válaszolók 80%-a támogatja a rendezvényt.
Zamárdi népszerűsége nagyban köszönhető egyedülálló, három kilométer hosszú szabadstrandjának, a fesztiváloknak, jó éttermeknek és szálláslehetőségeknek, a remek szabadidős programoknak. Csákovics Gyula negyedik ciklusát tölti polgármesterként, és az eddigi beruházások, fejlesztések mellett azt reméli, még jó néhány tervét megvalósíthatja a település felvirágoztatására.
Hogyan értékeli, és mit jelent valójában, hogy ön az egyik legbefolyásosabb turisztikai szakember?
Kívülről azt hiszem mindig jobban látszik egy település fejlődése, mint ahogy az itt élők megélik, de nagyon örülök az elismerésnek. 1994 óta vagyok képviselő, nyolc évig vezettem a településfejlesztési bizottságot, 2022-től négy évig voltam alpolgármester, azóta pedig polgármesterként vezetem a várost. Közel harminc éve nincs olyan ügy, amire ne lenne rálátásom, a helyismeretem is megvan. Folyamatában látom a település életét, és mindenkivel dolgoztam már együtt, aki aktív civil szereplőként vagy vállalkozóként részt vesz Zamárdi mindennapjaiban. Érzem és értem a különféle területek, szegmensek összetettségét. Mindig is azt gondoltam, hogy adottságai alapján Zamárdi többre hívatott.
Rögtön az első ciklusának elején, 2007-ben nagy port kavart a Balaton Sound fesztivál beengedése a településre…
Szerintem nem volt rossz döntés, hogy az üzletileg kihasználatlan Balaton parti területet fejleszteni kezdtük. Addig is sokat költöttünk rá, bevétel viszont nem volt. A Balaton Sound nemcsak itthon, de külföldön is feltette a térképre Zamárdit, nagyban hozzájárult a település népszerűségéhez. 2008-ban még meg is fenyegettek életveszélyesen, hogy tiltsuk be a rendezvényt, amit hatalmas ellenérzés kísért, nagyon megosztotta az itt élőket és a nyaraló tulajdonosokat. Érthető volt, hiszen óriási környezeti terheléssel jár: hangos, nagy a tömeg, és arra az időszakra az a partszakasz is le van zárva. Azóta azonban sokat fejlődött a fesztivál – például éjfél után nincs koncert a nagyszínpadon -, így mostanában már nem kaptunk kritikát. Törekszünk rá, hogy minél kevesebb zavaró hatása legyen. 2021-ben kikértük az emberek véleményét, küldtünk kérdőívet az összes állandó lakosnak, és azoknak a nyaralótulajdonosoknak, akik tartózkodási engedéllyel rendelkeznek. 60 %-uk jelzett vissza, és a válaszadók 80%-a támogatta a rendezvényt. Igaz, az új szerződést három fontos feltétellel írtam alá: a fesztivál időpontja korábbra került, hogy ne lógjon bele a főszezonba, emeltük a bérleti díjat, ami több bevételt jelent a településnek, és nem Zamárdiban rendezik meg a Be My Lake fesztivált, elég ugyanis egy elektronikus zenei rendezvény. Fontos látni, hogy a Balaton Soundból befolyt bevételből ki lehet gazdálkodni olyan fejlesztéseket, amelyeknek látható eredményei vannak mindenki számára.
Milyen jelentősebb programok vannak még Zamárdiban?
A Balaton Sound mellett a Strandfesztivál és a ZamJam butikfesztivál is ismert. Ez utóbbinál a fizetős koncertsorozaton túl irodalmi estek, képzőművészeti kiállítások színesítik a programot, szóval pezsgő kulturális életet hoz a városba. Ezen kívül nagy előnye, hogy Zamárdi-felső és Széplak-alsó vállalkozói is bekapcsolódnak a rendezvénybe. De van Rosé fesztiválunk is, ami idén lesz tízéves. Szerettem volna ugyanis, ha nekünk is van a gasztrovonalon belül egy minőségi borokat felvonultató eseményünk. 2011 óta testvértelepülésünk lett Villány, így a Balaton parti és a villányi borászatok mutatkoznak be nálunk évről-évre. Van még balatoni játszadalom, fogathajtó verseny, Balaton átevezés, összességében nincs olyan hétvége nyáron, amikor ne lenne valamilyen izgalmas program nálunk.
Zamárdi 2008-ban kapta meg a városi rangot…
Igen, a Balaton Sound-os indulás adott egy löketet, hogy merjünk nagyot álmodni és pályázzunk a címre. Persze a városi ranghoz, a városi arculatot is meg kellett teremteni, ezen is sokat dolgoztunk és dolgozunk. A bevételek, Zamárdi folyamatosan növekvő népszerűsége több beruházást is lehetővé tett. Az egyik legfontosabb irány a három kilométeres partszakasz fejlesztése. Olyan szabadstrandról beszélünk, amely sok, a belépőjegyet megfizetni nem tudó családnak biztosítja a Balatonhoz jutást. Hogy a növekvő igényeket kielégíthessük, bevételi forrásként 2018-tól kénytelenek voltunk bevezetni a fizetős parkolást, hisz füvet is kell nyírni, gondozni kell a sétányt, ki kell elégíteni a szolgáltatások iránti igényeket. Erőfeszítéseink elismerésként többször megkaptuk már az ötcsillagos Kék Zászló minősítést.
Hogyan mutatkozik meg a fejlődés számokban?
Az idegenforgalmi adóbevétel, az itt töltött vendég éjszakák tekintetében a harmadik helyen állunk Siófok és Füred mögött, de hozzá kell tenni, hogy lélekszámban jóval kevesebben vagyunk, mint a másik két településen. 2019-ben 170 milliót jelentett ez az adó, s akkoriban még kaptunk minden forint mellé plusz egy forintot. Ez a 340 millió pedig jelentős tétel volt a költségvetésünkben. 2020-ban már érezhető volt a járvány hatása, akkor 90 milliós adóbevételünk volt, 2021-ben is épphogy elértük a 100 millió forintot. Mostanában szerencsére már látszik, hogy elindultunk felfelé, hiszen 2022-ben már 148 millió forint volt az adóbevétel.
Ahogy mondta, a nyári szezonban szinte nincs olyan hétvége, amikor ne lenne valamilyen izgalmas program Zamárdiban. De mi a helyzet az év többi részében?
Remek iránynak tartom a Nyitott Balaton kezdeményezést, azaz a régió négy évszakos kihasználtságának erősítését. A Balaton kiemelt turisztikai desztináció, fontos törekvés, hogy legyenek egész évben üzemelő éttermek, vendéglátóhelyek, egyre több szállás és program. Le a kalappal minden vállalkozó előtt, akik a nehéz gazdasági helyzet ellenére is kitartanak a téli szezonban is, és nem adják fel a küzdelmet. Igazi küzdelem ugyanis megbízható, szakképzett munkaerőt találni, és nehéz kigazdálkodni, hogy ilyenkor is nyereséges legyen egy vállalkozás.
Milyen megvalósítás előtt álló tervei vannak még?
Szívügyem a település fejlődése, van még olyan terület, ahol történik előrelépés. Ilyen például, hogy Széplak-alsó és Zamárdi-felső szerves része legyen a városnak, ne csak nyaralóterületként gondoljunk rá. Az utcák aszfaltozása mellett látványos építkezés a település keleti kapujaként emlegetett Orgona tér újjáépítése pályázati forrásból. Ez egy közel félmilliárdos beruházás lesz. Jó lenne egy színvonalas vitorlás-, vagy elektromos hajó kikötő is, ez megkoronázhatná a partszakasz fejlesztését. Bár természetesen számomra Zamárdi a prioritás, de mindig a térség egészében gondolkodtam. Szerintem az összes település fejlődése emeli a Balaton népszerűségét. Erre inspirál a Nyitott Balaton elképzelés is. Érdemes végiggondolni, hogy egy itteni rendezvény a közeli, de akár a távolabbi településeken is vendég éjszakákat, fogyasztást, szolgáltatások igénybe vételét jelenti, így a közös gondolkodás mindannyiunk érdeke.